Червена книга

Червената книга на България е списък със застрашени, изчезващи и изчезнали биологични видове, живеещи на територията на България. Излиза в два тома - през 1984 г. първи том, посветен на растенията, а през 1985 г., втори том, посветен на животните. Преди това в света вече са издадени няколко подобни книги. Подготвя се второ издание на Червената книга на застрашените растителни и животински видове в България (информация към 2007 г.) Описаните в нея биологични видове са приоритетни за опазване в задължителния за България европейски проект Натура 2000. Застрашени животни в България: България е на първо място в Европа по разнообразие на животински видове. Местообитанията и естествената среда, необходими за съществуването на много от тях, са разположени в границите на трите национални парка “Пирин”, “Рила” , “Централен Балкан” и съществуващите в страната резервати. Новото издание на Червена книга на България включва три тома: том първи – растения и гъби, том втори – животни и том трети – местообитания.


Птици

В България са установени около 383 вида птици. Под защита са 327 от тях, а 100 са включени в Червената книга. Такива са: 


Червеният щъркел






Осояд















Скалния орел  


















Горски бекас


Гълъб хралупар 


                                            Белогръб кълвач 

Oще: египетски лешояд, орел змияр, ловен сокол, белошипа ветрушка, червен ангъч, червен кълвач, малък креслив орел, сокол орко, голям ястреб и други. Девет вида птици са престанали да гнездят и са вписани в Червената книга като изчезнали. Шест от тях - розов пеликан, картал, сив жерав, средна бекасина и малка кукумявка вече не гнездят в страната в размножителния период. Други три вида – брадат лешояд, момин жерав и стрепет вече не гнездят в България, нито мигрират през нея.

БОЗАЙНИЦИ 

В Червената книга на България са вписани 19 бозайника, като вълкът, пъстрият пор, тюленът монах, кафявата мечка, видрата, дивата котка, някои видове прилепи и други. По принцип, черноморският тюлен-монах се счита за изчезнал, макар че отделни екземпляри са били виждани за последен път през 1991 г. Други изчезнали бозайници са: 

Европейска норка 


Афала

Морска свиня


През последните десетилетия са изчезнали и шест местни породи домашни животни – риломанастирска овца, местна клепоуха свиня, местна правоуха свиня, делиормански кон, камчийски кон и рилски кон.

Според екологичната организация Сдружение „Балкани“, в началото на 21 век, в района на Берковица са се появили следи от Рис

Земноводни и влечуги

Защитени са:

Смок мишар






















Змиегущер
































Леопардов смок






























Сухоземна костенурка





Няма коментари:

Публикуване на коментар