четвъртък, 29 март 2012 г.

Опитомяване на Корела :)


Няма нищо по приятно от това вашата корела да каца и да взима храна от ръка или да пее заучени мелодии. 
Както и при вълнистите папагалчета, обучението ви ще се увенчае с успех толкова по-бързо, колкото по-млада е птицата. Като начало извършвайте всички операции в клетката бавно, без да плашите птицата. Нека разбере, че ръката ви не е заплаха за нея. Поднесете през решетките любимото лакомство на вашата корела. Не губете търпение, ако не се престраши да пристъпи. Опитайте пак. Никога не гонете и не удрайте птицата. Този дресировъчен похват е успешен при кучетата, но при папагалите може да разруши постигнатото с месеци. Приемането на храна от ръка е първият истински контакт на птицата с вас. Втората стъпка е кацането на ръка. За целта промушете ръка с някое лакомство в клетката. Тук отново ще ви е нужно търпение. При всяко действие, което птицата правилно извършва я възнаграждавайте. И повторете пак. Ще се учудите каква невероятна досетливост има опитомената корела. Играта с всевъзможни предмети и бизбройните комични ситуации ще са радост за вас и вашият питомец. Корелата на мой приятел беше научила да издърпва и оставя промушената игла при шиене. При всяко набождане, корелата издърпваше иглата с готовност да повтори действието. Не забравяйте наградата.
Корелите нямат славата на добри оратори, но за сметка на това са виртуозни музиканти. Наистина, нимфите могат да се научат да произнасят няколко думи, но всичко зависи от вашето постоянство. Изберете си кратка мелодия и я свирете на птицата сутрин и вечер за около 10-20 минути. Не забравяйте, че корелата не създава музиката, тя просто повтаря чутото. Затова ако вашата мелодия е изсвирена фалшиво, тя ще бъде възпроизведена точно по същия начин.

Домашните котки - помагат срещу умората


 Лечебната сила на терапията с котки е била известна от най-дълбока древност.
Котките лягат на болното място на човек и скоро болката си отива. По този начин, много от стопаните на такива домашни любимци, са успели да се отърват от различни хронични заболявания като артрит и ревматизъм.
Но сега става ясен фактът, че нашите домашни любимци имат и други мощни психотерапевтични въздействия.

Проучване на американски лекари показва, че стопаните на котки, преживели сърдечен пристъп, много по-бързо се изправят на крака, в сравнение с пациенти, които нямат домашно животно.
В Тунис, собствениците на най-луксозните хотели, предлагат на своите гости да живеят заедно с котките си, което премахва стреса и облекчава симптомите на депресия. Тази услуга става особено популярна в последните години.
Лекарите отбелязват, че в семейства, където се отглежда котка, много по-рядко се наблюдават тежки психични разстройства, пристъпи на агресия и страх. В някой компании във Франция пък, се позволява в офиса да се отглеждат котки, тъй като те помагат да се създаде спокойна среда, наподобяващата семейната.
Всъщност, дори присъствието на котка, която обича да си поспива по 14 часа на денонощие, създава усещането за уют и топлина. Ето защо, на най-отдалечените полярни станции често се отглеждат котки, което напомня за домашното огнище.